CategoriesRady a tipy

Chov křepelek zvládne každý! 10 užitečných rad pro začátečníky

Chov křepelek se těší stále větší oblibě. A není divu. Křepelky jsou nenáročné a jejich vajíčka jsou velmi zdravá. Domácí chov křepelek zvládne i úplný začátečník. Poradíme, jak chovat křepelky a jakou klec pro křepelky budete potřebovat. Navíc přidáme 10 tipů, díky kterým chov zvládnete s přehledem.

Domácí chov křepelek: Vajíčka, maso a přátelští společníci

Křepelky mají milou povahu. Nebojí se lidí a snáší spoustu vajíček. Nejčastěji se na domácí chov křepelek využívá křepelka japonská. Ta je vhodná jak na vejce, tak na maso.

Existují i další druhy, jako je například křepelka kalifornská. Ale ty se většinou chovají jako okrasné. Křepelky jsou považovány za nejmenší drůbež na světě, a přesto každá z nich snese zhruba 320 vajec ročně. Za den můžou snést i dvě.

Vajíčka začínají křepelky dávat už ve stáří 42 dnů.

Domácí chov křepelek zajistí zázračná vajíčka
Domácí chov křepelek nám poskytne více vajíček, než chov slepic.
Křepelčí vajíčka jsou pro nás velmi zdravá.
Křepelčí vajíčko nám poskytne dvakrát více vitamínu A, B1 a B2, než vajíčko od slepice.
Chov křepelek je dobrý i na naše zdraví obecně, vajíčka pomáhají mírnit alergie a podporují zdravý krevní oběh.
Jedno křepelčí vajíčko nám v porovnání se slepičím dá pětkrát tolik draslíku, fosforu a železa.
Křepelčí vajíčko se vaří pouhých 80 vteřin.

Jak chovat křepelky? Popeliště, voliéra a teplo

Křepelky jsou sice nenáročné, ale přesto bychom se na jejich chov měli dobře připravit. Špatné životní podmínky se odrazí na kvalitě vajec, stejně jako na spokojenosti křepelek. Jak chovat křepelky?

1. Křepelky si kupujme od spolehlivého chovatele. Jen tak bude domácí chov křepelek prosperovat. Křepelka by neměla být stará více jak rok a neměla by být ani příliš hubená, ani příliš obézní.

2. Křepelkám dávejme speciální krmivo. Pro křepelky je důležitý dostatečný přísun bílkovin. Na trhu existují speciální směsi pro křepelky. Dobré jsou i krmiva pro nosnice nebo krůty. Jedna křepelka sní za den kolem 30 gramů krmiva. Pokud křepelkám chceme stravu zpestřit, dejme jim rozemletý hrách.

3. K domácímu chovu křepelek potřebujeme popeliště. Je to místo, do kterého nasypeme směs popela ze dřeva, hlíny a jemného písku. Křepelky si v popelišti čistí peří. Zbavují se tak nejenom odumřelých částeček kůže, ale i parazitů. Navíc je hrabání v popelišti baví. Ale pozor na popel z uhlí, pro křepelky je toxický.

4. Nezapomeňme na celodenní přístup k čerstvé vodě. Křepelky ocení buďto mističky nebo kloboukové napáječek. Hlavně jim každý den dávejme vodu čerstvou.

5. Křepelkám kupme vitamíny. Snášení vajec křepelky vysiluje, proto potřebují živiny doplňovat. Na trhu najdeme speciální doplňky stravy právě pro chov křepelek.

6. Křepelky mají rády světlo a teplo. Jinak nejsou spokojené a snáší méně kvalitní vejce. Ideálně by na světle měly být alespoň 16 hodin denně. Teplota, ve které křepelky žijí, by neměla klesnout pod 18°C. Ale nejlepší teplota pro domácí chov křepelek je kolem 20°C.

7. V létě nechejme křepelky venku. Můžeme je chovat všechny pohromadě. Ideálně v dobře zabezpečené voliéře. Milují teplo a léto jim svědčí.

8. Na zimu křepelky přesuňme dovnitř. Kromě toho, že by v chladnu křepelky chřadly, také by přestaly snášet vajíčka. Proto na zimu patří dovnitř, například do speciálních klecí. Někteří chovatelé dávají křepelky na zimu do vnitřních králíkáren s hoblinami.

9. Při chovu křepelek si dejme pozor na průvan. Voliéry umisťujme do závětří, vnitřní klece nedávejme poblíž dveří.

10. Křepelky jsou sice milé, ale můžou se mezi sebou poprat. Zejména již pohlavně dospělí kohoutci. Jako chov jakýchkoli zvířat, i chov křepelek má svou hierarchii. Dospělí kohoutci mezi sebou mohou soutěžit o dominantní místo ve skupině. Pokud se dva jedinci poperou, dejme je co nejdříve od sebe. Poraněnou křepelku dejme bokem, aby se měla čas uzdravit. Kohoutky, co se mezi sebou poprali, už nedávejme dohromady. Mohli by se i zabít.

Klec pro křepelky má mít správné rozměry

Klec pro křepelky s roštem není vhodná. Křepelky jsou z řádu hrabavých, a proto ke spokojenému životu potřebují právě hrabání. Na roštech se jim příliš dařit nebude.

Přes zimu můžeme chovat 4 křepelky pohromadě, 3 slepičky a jednoho kohoutka. Pak by klec pro křepelky měla být velká zhruba 60x60x60 centimetrů. Na zem jim dejme hobliny. V kleci o velikosti 100x60x60 centimetrů může být až křepelek 8.

Voliéra pro křepelky je pro letní chov křepelek ideální. Důležité je, aby byla opravdu dobře zabezpečená. Křepelky se velmi snadno můžou stát obětí kun nebo lišek.

Zdroj: https://www.spektrumzdravi.cz/mazlicci/mazlicci-chov-krepelek-zvladne-kazdy-10-uzitecnych-rad-pro-zacatecniky

CategoriesRecepty

Křepelčí vejce v bramborovém košíčku

Postup přípravy receptu

  1. Troubu předehřejte na 190 °C. Brambory nastrouhejte nahrubo a vymačkejte z nich všechnu vodu. V míse je smíchejte s prolisovaným česnekem, nasekanou petrželkou a lístky tymiánu. Osolte a opepřete.

RADA: Jak připravit vejce Benedikt?

2. Formu na muffiny vytřete olejem a do důlků vmačkejte bramborovou směs tak, aby vznikl košíček. Pečte 15 minut.

RADA: Podívejte se na VIDEO, jak připravit skvělou vajíčkovou pomazánku

3.Do každého důlku nasypte trochu nastrouhaného sýra a vyklepněte vejce. Vraťte do trouby a pečte dalších 10 až 15 minut, až bílek ztuhne. Košíčky nechte pár minut chladnout a podávejte posypané nasekanou pažitkou.

Ingredience na 8 porcí:

  • 3 ks brambory typ B
  • 1 stroužek česnek
  • 2 lžíce petrželka
  • 3 ks snítka tymiánu
  • olej na vymazání
  • 100 g sýr gouda
  • 8 ks křepelčí vajíčka
  • sůl dle chuti
  • pepř mletý dle chuti
  • pažitka na ozdobu

Zdroj: https://www.recepty.cz/recept/krepelci-vejce-v-bramborovem-kosicku-164612

CategoriesRecepty

Křepelky nadívané foie gras

Postup přípravy

Foie gras rozmělníme vidličkou půl napůl s rohlíkem namočeným v mléce, můžeme i rozmixovat.

Nádivku dochutíme (respektive dosolíme) podravkou, muškátovým oříškem, trochou koření divočina a zalijeme armagnacem (velkým panákem na nádivku do cca 6 křepelek).

Ještě do nádivky přidáme nakládaný zelený pepř (samozřejmě bez láku) a na velmi jemno nasekanou limetku (minikostičky cca 2 x 2 mm), ta pak způsobí drobné “výbuchy” na jazyku.

Nádivku nacpeme do křepelek, zvenku křepelky okořeníme směsí koření divočina a každou obalíme do plátku slaniny.

Křepelky dáme péct na 30 minut do trouby předehřáté na asi 200 °C. Ke konci můžeme pustit na 10 minut gril, ale to už je opravdu Chef – D´Oeuvre.

Křepelky nadívané foie gras podáváme jako delikátní hlavní chod s přílohou podle chuti.

Ingredience na 3 porce:

0.5 lžícekoření divočina
3 kskřepelka
na obalení
3 plátkyslanina
nádivka
0.25 dlmléko
0.5 lžičkylimetka
0.5 lžičkypodravka
0.5 ksrohlík
0.5 špetkymuškátový oříšek
0.125 dlarmagnac
0.125 kgfoie gras
0.5 lžícenakládaný celý zelený pepř

Zdroj: https://www.vareni.cz/recepty/krepelky-nadivane-foie-gras/

CategoriesRecepty

Fricassé z křepelky

Postup přípravy

Křepelku naporcujeme, osolíme a opepříme. Pár růžiček květáku, brokolice, mrkev a řapíkatý celer spaříme ve vroucí osolené vodě. Stačí minutka a zeleninu přehodíme do studené vody, čímž si zachová čerstvou barvu.

V pánvi rozehřejeme rostlinný olej a na něm orestujeme nasekanou šalotku. Přidáme kousky křepelky, zalijeme asi 1 dl brandy, necháme odpařit alkohol a přilijeme trošku vývaru. Omáčku necháme na mírném plamenu vařit. Na závěr přilijeme 1 dl smetany a vhodíme kousek másla. Omáčka dostane krémovitý nádech.

V rendlíku ohřejeme spařenou a nakrájenou zeleninu. Přecedíme k ní zredukovanou omáčku a vhodíme křepelku, naposledy prohřejeme a můžeme servírovat.

Zdroj: iPrima.cz – Teď vaří šéf!

Ingredience na 1 porci:

0.5 kskřepelky
podle chuti
sůl
brandy
mletý černý pepř
podle potřeby
máslo
smetana
mrkev
brokolice
květák
šalotka
rostlinný olej
řapíkatý celer
drůbeží vývar

Náš zdroj: https://www.vareni.cz/recepty/fricasse-z-krepelky/

CategoriesRecepty

Křepelky s višněmi

Postup přípravy

Křepelky, které mají pokojovou teplotu, omyjeme, osušíme, osolíme a opepříme zvenku i zevnitř. Dále křepelky potřeme máslem také zvenku i zevnitř.

V kastrolu si rozpustíme oříšek másla, přidáme jemně nasekanou jarní cibulku s natí, jalovec, červené víno a nakládané višně i se šťávou a všechno přivedeme do varu. Pokud se nám to zdá kyselé, přidáme podle chuti třtinový cukr.

Křepelky vložíme do pekáče vymazaného máslem a zalijeme směsí z kastrolu. Pekáč přiklopíme poklicí a pečeme 45 minut při 200 °C (vyzkoušené v horkovzdušné troubě). Pak sundáme poklici, šťávu slijeme a křepelky dopékáme nezakryté asi 10 minut, až mají krásnou zlatohnědou barvu.

Před podáváním šťávu znovu ohřejeme (v kastrolu nebo v mikrovlnné troubě) a křepelky po délce rozpůlíme, aby s nimi strávníci neměli při krájení práci.

Křepelky s višněmi můžeme podávat s brambory nebo jinou přílohou podle vaší chuti.

Ingredience na 1 porci:

7.5 dkgmáslo
3 ksjalovec
0.125 hrnkučervené víno
0.5 ksjarní cibulka
0.25 sklenicekompotované višně
2 kskřepelka
podle chuti
sůl
mletý černý pepř
třtinový cukr

Zdroj: https://www.vareni.cz/recepty/krepelky-s-visnemi/